Paten kaymanın hem bedeniniz hem zihniniz için birbirinden güzel faydaları olduğunu biliyor muydunuz?

Bu yazımızı okuduktan sonra bir an önce rollerblade yapmak isteyeceksiniz!

1. Beden, zihin, ruh bütünlüğü sağlar

Paten kayarken vücut ve zihin kordinasyonunun sağlandığı, pateni sadece ayaklarınızda değil tüm vücudunuzla hissettiğiniz ve ruhunuzu özgür kıldığınız zaman bulabildiğiniz iç huzuru yakalamanızı sağlar.

2. Yüksek kondisyon ve dayanıklılık sağlar

Yürüyerek kaydettiğiniz mesafenin aynısını patenle aldığınızda 3 kat daha fazla enerji harcarsınız. Aynı zamanda paten sporu vücuda daha az zarar vererek daha fazla sağlamlık kazanmasını sağlayan bir spordur.

3. Kalori yakmanızı ve zayıflamanızı sağlar

Bacakların yanlara doğru açılmasını sağlayarak çalıştıran paten sporu, bacaklar, kalçalar ve orta beden için göreceli olarak zorlayıcıdır. Ortalama yarım saat koşu, 374 kalori, yarım saat ip atlama 340 kalori yakarken, paten ile kayma yarım saatte 425 kalori yakmanızı sağlar.

4. Koşu ve atlamaya göre eklemeleri daha az yorar

Araştırmalara göre paten kaymanın eklemler üzerinde etkisi diğer sporların çoğuna göre neredeyse yüzde elli daha az yıkıcıdır.

5. Denge ve koordinasyon güçlendirir

Paten sporu zihnin vücut üzerindeki kordinasyonunu ve vücut-zihin arasındaki bağlantıyı güçlendirirken, yalnız başına zihin üzerinde dahi etkilidir.

6. Mekanlarla ve dış dünyayla bağlantınızı geliştirir

Paten kaymak genelde dışarıda yapılan bir aktivite olarak, dış mekanda farklı keşifler yapmanızı, farklı alanları tecrübe etmenizi ve bu alanların keyfini çıkartmanızı sağlayacaktır.

7. Sosyal aktivitelerinizi genişletir

Paten grupları, paten partileri, paten seven diğer insanlarla yeni bağlar kurmanızı sağlar. Böylece sosyalleşirken yemek veya alkol partileri gibi zararlı olanların yerine spor ve temiz hava dolu olanlarını koyabilirsiniz.

8. Modunuzu ve enerjinizi olumlulaştırır

Paten kaymanın verdiği sürüş keyfi, temiz hava, kondisyon ile birleştiğinde hafta içi işten arda kalan hayatınızın kalanında geçirdiğiniz zamanki modunuzu pozitifleştirir, daha kaliteli hale getirir.